Garaż na zgłoszenie do 35 m2 powierzchni zabudowy, czy powierzchni użytkowej? Co to znaczy? Jak się to mierzy? Omawiamy te zagadanienia w formule FAQ (Frequently Ask Questions, czyli najczęściej zadawanych pytań).
Ad 1
Czym się różni powierzchnia użytkowa od powierzchni zabudowy? Na co zwracać uwagę wybierając garaże do 35m2?
Powierzchnia użytkowa prezentuje sumę wewnętrznych powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń wykończonych z uwzględnieniem 1,5cm tynku na ścianach. Natomiast powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu zajęta przez budynek mierzona po obrysie ścian zewnętrznych. Ten drugi parametr jest kluczowy dla zgłoszenia i to właśnie na niego zwracamy uwagę.
Ad 2
Czy mogę wybudować garaż z poddaszem do magazynowana przedmiotów?
Na zgłoszenie budynki muszą być wolnostojące i parterowe. Wyklucza to istnienie poddasza użytkowego, na które wiodą pełne schody. Konstrukcja więźby oparta na wiązarach umożliwia odeskowanie pasa dolnego (podstawy wiązara), dzięki temu otrzyma się przestrzeń do magazynowania drobnych przedmiotów. Zwykle projektowane obciążenie na takim lekkim stropie drewnianym wynosi 50 kilogramów na metr kwadratowy. Należy w nim również wyciąć wyłaz. Z pewnym ryzykiem można do urzędu zgłosić obiekt parterowy z poddaszem nieużytkowym i zaczekać na decyzję administracyjną.
o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki
Ad 3
Czy mogę dostawić wiatę/zadaszenie do garażu na zgłoszenie?
Tak, ale potrzebny będzie projekt rozbudowy. A chyba nie o to Ci chodziło. W sytuacji gdy wiata jest połączona z garażem, to zwiększa się powierzchnia zabudowy mierzona po zewnętrznej ścianie linii wyznaczonych przez słupy wiaty i ścian zewnętrznych. Jeśli wybierzesz projekt 5×7 m i dokleisz do niego wiatę, to przekroczysz dopuszczalne wymiary. Możesz natomiast zgłosić wolno stojącą wiatę i wykonać 5 cm dylatację/odstęp od garażu. Wówczas na każde 500 m2 możesz postawić jeden taki obiekt o powierzchni dachu do 50m2.
Ad 4
Czy konstrukcja dachu jest przeliczona pod panele fotowoltaiczne?
Nie jest, natomiast obserwując praktykę montażu paneli na dachach wiekowych już budynków, które powstawały bez obliczeń statyczno-wytrzymałościowych wielu Inwestorów bierze ryzyko na siebie.
Ad 5
Jaki kąt dachu będzie najlepszy dla fotowoltaiki na garażu na zgłoszenie? Najbardziej korzystny jest kąt dachu pomiędzy 30-40 stopni. Więc najlepiej położyć panele na właśnie tak pochylonej powierzchni.
Ad 6
Czy mogę postawić na zgłoszenie garaż, czy budynek gospodarczy?
Dowolnie, obiekty te różnią się tylko tak zwanym programem użytkowym, czyli przeznaczeniem. Wielu Inwestorów kupuje garaż z nazwą budynek gospodarczy. Przyczyn jest kilka: ma działkę siedliskową lub rolną i konieczne jest postawienie budynku gospodarczego, podatek od nieruchomości na garaże jest wyższy, więc wybiera wariant gospodarczy.
Ad 7
Czy mogę w takim budynku mieć instalacje wod-kan oraz elektryczność?
W świetle prawa nie ma przeciwskazań do tego, by pociągnąć prąd i wodę z domowej sieci.
Ad 8
Jak wykonana jest więźba dachowa w garażu na zgłoszenie?
W większości przypadków projekty garaży mają bezpieczną konstrukcję więźby bazującą na wiązarach.
Ad 9
Ile trzeba zapłacić za projekt garażu na zgłoszenie: indywidualny lub typowy?
Jeśli chcesz mieć zestawienie drewna i stali zbrojeniowej oraz wykonać trwały i bezpieczny budynek to Twoją gwarancją będzie projekt budowlano-architektoniczny i techniczny. Koszt takiej dokumentacji to 499 zł. Za projekt indywidualny zapłacisz około 2000 zł.
Ad 10
Jak długo trzeba czekać na plan?
Zwykle przy projekcie typowym są to dwa dni robocze. Na indywidualny od czterech do ośmiu tygodni.
Ad 11
Czy projekt jest potrzebny i wymagany prawem?
Projekt nie jest wymagany prawem, wystarczy rzut i wysokości obiektu, ale projekt to instrukcja obsługi jak poprawnie wykonać taki budynek. Zawiera zestawienia oraz rysunki konstrukcyjne przedstawiające najbardziej newralgiczne elementy: wieniec, nadproża, więźbę dachową. Próbowałeś poskładać klocki lego bez instrukcji? Lepiej nie ryzykować.
Zapoznaj się z kolekcją projektów garaży na zgłoszenie do 35 metrów kwadratowych.